Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Kouzlo ohňostroje? Atmosféra zámecké zahrady, trojzubec, efekty a hudba

Holešovské ohňostroje zajišťuje Zdeněk Hlobil z Dobrotic a jeho tým.

 

Chemikálie, rakety a jak sám říká podobné „hračičky“ ho provázejí od útlého dětství. Už jako malý kluk byl prý známý tím, že rád prováděl svým bratrům různé kanadské žertíky. Zájem o obor přetrval až do dospělosti a od roku 1999 se Zdeněk Hlobil zabývá ohňostroji jako živnostník.

 

Pane Hlobile, co je to vlastně ohňostroj?
Je to zvuková a světelná podívaná, jejímž principem je hoření kovů. Ty se různě zabarví a poskládáním do různých tvarů vytváří na obloze světelnou podívanou. Podle hmotnosti černého prachu ve výmetné části a světliček v efektovém pouzdře dosahují různých výšek a velikosti obrazců. A ta výška byla letos od 30 do 120 metrů.

 

Co taková příprava ohňostroje obnáší?
Příprava vlastního holešovského novoročního ohňostroje začíná každý rok už koncem září. Je to dáno tím, že tento ohňostroj je originál jak v sestřihu muziky, tak v některých pasážích i použitou zábavní pyrotechnikou. Na jeho přípravě se podílejí Honza Habr a Petr Pacourek z Količína. S touto dvojicí tvoříme sestřihy muziky. Jaké použiji efekty a choreografii, nechávají zatím na mně. Od půlky prosince pak intenzivně pracuji s Honzou Habrem a ještě s jedním kolegou na vlastním ohňostroji.

 

Letos na Nový rok začalo sněžit. Komplikuje vám práci počasí?
Na to se mě ptá hodně lidí. Vlhko a déšť vadí pouze výmetným částím, které jsou tvořeny klasickým černým prachem. Efektovým částím spíše naopak. Jsou tvořeny prvky některých kovů, kterým naopak voda vyhovuje, něco jako okysličovadlo. Pouze nám a divákům déšť, mlha a mráz vadí. V mlze toho asi moc neuvidíme. Navíc je celý ohňostroj zabezpečen smršťovací fólií proti dešti a sněhu.

 

Řídíte se také vy při zajišťování ohňostroje nějakými trendy?
Tak jako ve všem i u tohoto oboru se pokrok projevuje a skutečně ho musíme sledovat. Od ručních odpalovacích pultů tzv. OZtek se v současnosti používají systémy založené na počítači programovaném odpalování - jak dálkovém s dosahem až tisíc metrů, tak i kabelovém s tím, že hlavní impuls z PC se předá modulům, které pak pracují samostatně – jak my říkáme, žijí si vlastním životem – tak jak jsme je na firmě naprogramovali. Také výrobky, které používáme v samotném ohňostroji - takzvaná zábavní pyrotechnika, procházejí novými trendy, kdy z ruční manufaktury se zejména u kompaktů začíná prosazovat strojové zpracování.

 

Důraz na bezpečnost asi nemusím připomínat...
Velkou pozornost musím věnovat čistotě použité chemie a také bezpečnosti použité zábavní pyrotechniky. Všechny nesou značky CE a prošly zkušebnou. Protokoly o provedené zkoušce k jednotlivým druhům pyrotechniky, jsem povinen na vyžádání kontrolního orgánu, dodatečně doložit.

 

A konkrétní trendy?
Třeba Španělé a Portugalci si potrpí na silné zvukové efekty – hlučné ohňostroje. Italové, Číňané s Rusové zase na množství vystřelených efektů. V naší republice se divák spíše přiklání k technicky provedenému, s hudebním doprovodem sladěnému ohňostroji a tento trend převažuje celosvětově. Dle mé zkušenosti je to také o individuálním vnímání diváka. Jak se říká: co člověk, to vlastní pohled.

 

Každé město ohňostroj nepořádá. Důvodem je cena?
Také já často slyším, že peníze, které ohňostroj stojí, by bylo lepší vložit do užitečnějších věcí. Co na to říct? Tuto otázku si klademe dlouhodobě. Přestaňte chodit na tuto podívanou a kde není poptávka, nebude nabídka. Jednoduché. Nedá se však říct, že by města od ohňostrojů ustupovala, spíše naopak. Střílíme v průběhu celého roku, a dokonce město Zlín letošním 1. lednem zahájilo, jak řekl primátor města Zlína, novou tradici setkání se svými občany, taktéž zakončenou ohňovým vystoupením na balkónu radnice a poté ohňostrojem.

 

V Holešově má ohňostroj úspěch obrovský...
A to mě upřímně těší. Akce je hojně navštěvovaná a ohlasy občanů jak z Holešova, tak i ze širokého okolí jsou velmi pozitivní, někdy i inspirativní.

 

V čem vidíte Vy jeho krásu?
Holešovské ohňostroje jsou pak oblíbené zejména pro neopakovatelnou atmosférou naší zámecké zahrady a vodního trojzubce. V kombinaci s ohňovou show a v doprovodu vhodně
vybrané muziky to skutečně vytváří pěknou atmosféru. Navíc je zámecká zahrada z hlediska bezpečnosti pro diváky ideální.

 

A slyšíte někdy taky kritiku?
Pochopitelně se najdou i tací, kteří tuto akci budou kritizovat - jak říkají mí kolegové – „ze sportu“. Ze svých zkušeností vím, že Holešov může být na tuto akci hrdý, tak jak na další klíčové akce, a to Bikemaraton Drásal a také Holešovskou Regatu a autoveterány. Buďme rádi, že se v našem městě něco děje a Holešov už není spojován pouze s lentilkami, ale s širokým kulturním a sportovním děním ve městě. A věřte mi, že nám tyto akce, včetně těch pořádaných Muzikou Holešov, jinými občanskými sdruženími, pracovníky MKS - závidí kulturní pracovníci mnoha daleko větších měst v naší republice. Toto říkám vážně a zodpovědně! Važme si toho.

 

Na závěr bych chtěl našim občanům jménem svým s kolektivem odpalovačů popřát do nového roku 2016 hodně zdraví, štěstí, optimismu, klidu a míru.

  

Jana Rohanová

Zdroj: www.holesov.cz

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star