V Šachově synagoze v Holešově jsou nově instalovány historické lustry a přibyly také dobové lavice. Chybět nebude ani kopie obrazu židovského malíře Isidora Kaufmanna z roku 1895, který byl interiérem tak nadšený, že jej namaloval.
Židovskou památku z 16. století spravuje Městské kulturní středisko Holešov. „Holešovská synagoga je jednou z mála vybavených synagog v zemi. Snažíme se s prostorem opatrně dál pracovat a vybavovat jej tak, abychom ctili a uchovali ducha místa,“ uvedl správce synagogy Vratislav Brázdil. Již v roce 2013 synagoga získala oponu z Kanady a loni přibyl stolek na čtení tóry. Nyní po instalaci lustrů a lavic čeká synagogu ještě impregnace podlah včelím voskem.
Počítá se také s vybudováním památníku rabína Šacha. Pomyslná stálá expozice zároveň poslouží jako studovna pro zbožné židy z celého světa, kteří se do Holešova přijíždějí pomodlit. Památník jim nabídne skutečné skvosty – kolekci knih, které jeden z 20 největších židovských učenců rabín Šach napsal. Do Holešova se jich za poslední dobu podařilo ze světových aukcí získat již 15. Nejvzácnější ze zmíněných knih jsou Šachovy komentáře k židovskému právnímu kodexu. Nejstarší kniha byla vydána v roce 1715, několik desítek let po rabínově smrti.
Holešovská synagoga a židovský hřbitov s 1 500 náhrobky patří mezi nejvzácnější a nejstarší dochované židovské památky v Česku. Výzdoba polského typu se vedle Holešova dochovala jen v několika synagogách na světě. Rabín Šach, který v Holešově působil ve druhé polovině 17. století, je pohřben na místním hřbitově. Židovská obec existovala v Holešově již v 15. století. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1 700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.
Virtuální prohlídka Šachovou synagogou.
Internetové stránky k Festivalu židovské kultury.
Zdroj: propamatky.info
Hodnocení článku: