Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Interiér synagogy

Hlavní sál

V hlavním sále se nachází krásné kované řečniště, které celému prostoru dominuje. Po stěnách jsou rozmístěny dřevěné desky s hebrejskými a aramejskými modlitbami. Ty najdeme také napsané přímo na stěnách obou dalších podlaží.

 

První patro sloužilo jako tzv. ženská galerie, v dnešní době je zde umístěna expozice Židé a Morava, seznamující návštěvníky s historií židů na Moravě od nejstarších zmínek po druhou světovou válku. Vystaveny jsou rovněž předměty, které se v judaismu používají k bohoslužbám i k běžnému životu.

 

Ženská galerie

Ve druhém patře, bývalé mužské studovně „bejt midraš“ (dům učení) je nově instalovaná studovna významného rabína Šacha, v níž můžete obdivovat mimo jiné i rabínovy nejvzácnější knihy. Ty se do Holešova podařilo získat ze světových internetových aukcí jako významné exponáty. Celou místnost zdobí nádherně zdobený dřevěný strop, obsahující květinové, ovocné a zvířecí motivy, pocházející z roku 1737.

Studovna

 

Synagoga byla k bohoslužebným účelům využívána asi do 20. let 20. století, i když dle pamětníků, ještě ve 30. letech se do ní chodívali modlit židovští poutníci především z Polska. Pak se veškerý náboženský život přesunul do synagogy nové. Stará synagoga pak sloužila částečně jako sklad stolařského materiálu, stolařská dílna a její horní část jako byt početné židovské rodiny Bermanovy. Během 2. světové války část rodiny zahynula v koncentračních táborech, část přežila a v synagoze žila až do roku 1955. V té době se zároveň rozhodlo o celkové rekonstrukci objektu, která byla dokončena v roce 1964. Pro veřejnost pak byla slavnostně otevřena 6. září 1964, avšak už ne k účelům náboženským, ale muzejním. Od roku 1964 synagogu spravovalo Muzeum Kroměřížska, od roku 1999 až do současnosti Městské kulturní středisko Holešov. Během období socialistického režimu byla Šachova synagoga, kromě synagog pražských, jedinou oficiálně přístupnou památkou svého druhu v republice.