Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

O Holešovu

holesov-zelkov-1100x400.jpg

basic-geolocalize-05.png

Poznejte Holešov

Město Holešov je svými třinácti tisíci obyvateli druhým největším městem okresu Kroměříž. Najdete jej na rozhraní Hané a Valašska, na úpatí Hostýnských vrchů s výhledem na poutní místo sv. Hostýn.

Správní území města tvoří vedle samotného Holešova také jeho místní části Všetuly, Dobrotice, Količín, Tučapy a Žopy. Holešov je centrem mikroregionu s 19 obcemi, z nichž 17 založilo v roce 1999 sdružení Mikroregion Holešovsko. Je městem s rozmanitou nabídkou aktivit, naplánovat si můžete jednodenní program i vícedenní dovolenou a vždy to bude stát za to. Poznejte kouzlo našeho města…

Více  

basic-archive-full.png

Střípky z historie

Počátky osídlení sahají až do pravěku, což dokládá řada archeologických nálezů. Nejstarší písemnou zmínku najdeme v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka z roku 1141, největší rozmach město zažilo za vlády rodu Rottalů a Wrbnů. V době třicetileté války bylo holešovské panství zpustošeno Valachy (1627), Švédy (1643) a následně morovou epidemií. A právě Jan hrabě z Rottalu panství koupil, pozvedl a zámek přebudoval na honosné sídlo. Další rozvoj v době Františka Antonína Rottala narušil vpád pruských vojsk r. 1742 a počátkem 19. století také období napoleonských válek. Ke specifickým rysům města patřila v letech 1455 až 1919 židovská obec s jedním z nejvyšších počtů obyvatel na Moravě. Jako městečko je Holešov uváděn od druhé poloviny 13. století a městem se stal ve století 14. V roce 1850 bylo zřízeno v Holešově okresní hejtmanství a soud a město se stalo i ekonomickým střediskem regionu. Do roku 1960 bylo dokonce okresním městem. Od ledna 2003 je Holešov pověřenou obcí III. stupně.

Více  

basic-signs.png

Památky, které musíte vidět

Vydejte se po stopách historie a navštivte významné pamětihodnosti našeho města. Od roku 1990 je střed Holešova zařazen mezi městské památkové zóny a ty nejdůležitější stavby spojuje městský památkový okruh, značený žluto-bílými symboly. Okruh zahrnuje zámek a zámeckou zahradu, kostel sv. Anny, kovárnu, židovskou synagogu a hřbitov, kapli sv. Kříže ve Smetanových sadech či kostel Nanebevzetí P. Marie s Černou kaplí. Centrum tvoří nám. Dr. E. Beneše s měšťanskými domy, kašnou a morovým sloupem z počátku 18. století.

Více  

basic-signs.png

Tipy na výlet

Holešov je významným historickým a kulturním centrem regionu Kroměřížsko, jedním ze čtyř turistických oblastí Východní Moravy. Město nabízí mnoho turistických lákadel, kde si každý najde to své. Pokud budete chtít poznat tento kraj a protáhnout tělo, není nic jednoduššího než si vybrat mezi pěší červenou turistickou stezkou, místními cyklostezkami či dálkovými cyklotrasami, které městem procházejí. Aktivní milovníci památek také mohou využít netradiční prohlídky zajímavými místy formou hry zvané quest, nebo se sami projít značeným památkovým okruhem města.

Více  

basic-signs.png

Ubytování

Katalog ubytovacích zařízení ve městě a blízkém okolí se základními informacemi, aktuálními fotkami a přímými kontakty.

Více  

basic-signs.png

Stravování

Vyberte si z nabídky restaurací, kde se kvalitně najíst, kam zajít na kávu, na sklenku vína, nebo kde uspořádat oslavu. 

Více  

basic-signs.png

Databáze firem

Mezi služby Městského informačního centra patří správa databáze místních firem a organizací.

Pro větší přehlednost jsou jednotlivé firmy rozděleny do oborů.

Více