Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Bikemaraton Drásal, legenda zrozená v hospodě, slaví 30!

Nejstarší MTB maraton v České republice letos oslaví své 30. výročí. Všichni jej znají pod pojmenováním Drásal. Název závod získal po českém obrovi, který kus svého života prožil ve městě Holešov, kde i zemřel. Svou velikostí vyčníval nad ostatními lidmi, stejně jako holešovský závod horských kol vyčnívá nad ostatními závody. Nikde jinde není možné zajet si v čisté přírodě Hostýnských vrchů trasu dlouhou až 200 kilometrů… To je možné zkrátka jenom na „Drásalovi“.

Stejně jako všechno poctivé, vznikal i tento závod z nadšení cyklistických fandů. Historie sahá na počátek devadesátých let minulého století, když se naskytly po dlouhé době první možnosti cestovat a navštívit země, jako je Rakousko, Itálie nebo Švýcarsko. Budoucí pořadatelé Drásala si tehdy řekli, že by rádi vyzkoušeli, zda je možné toto zažít i v našich podmínkách. A zjistili, že to možné je. Na začátky zavzpomínal Jaroslav Bachner – jeden ze zakládajících členů.

Jak vás vůbec napadlo vytvořit něco tak velkého v našich, řekněme, „skromných“ podmínkách?

Celé to vzniklo a od základu se vyvíjelo počátkem roku 1993 v legendární hospodě „U Cabiša“, kde jsme se s Jardou Ondrušákem, Jirkou Mrázkem a Zdeňkem Koláčkem rozhodli uspořádat první velký MTB maraton. Jeho nultý ročník se uskutečnil hned téhož roku v červnu a nastartoval šňůru adrenalinových zážitků jak pro organizátory, tak pro sportovce. V tomto roce se jela trať dlouhá 125 kilometrů z Holešova  přes  Hostýnské, Vsetínské a  Vizovické vrchy nazpět, která vlastně neměla se současným okruhem moc společného. 

Jak se vaše organizátorská čtveřice dál vyvíjela? A jak se vyvíjel samotný závod?

Jak rostl počet startujících, stoupaly i nároky na organizaci. Po roce 1996 z organizačního výboru postupně odešli Zdeněk Koláček a  Jirka Mrázek. Od roku 1997 získal maraton své současné jméno „Drásal“. Stále se jednalo o jednu supermaratonskou trať, jejíž délka mírně kolísala mezi 115 – 125 kilometry. Později se do pořadatelského týmu přidali bráchové Fojtíkové. Ondra, což je tak trochu ikona tohoto závodu, je čtyřnásobným vítězem a Drásal je jeho srdeční záležitostí. Jedním z nových nápadů, které do závodů vnesli, je Obr Drásal trasa. Nutno podotknout, že trasa Obr není pro každého a je opravdovou lahůdkou. Zároveň je ale symbolem Drásala – mocným a proslulým. Dalším zlomovým momentem bylo zařazení Drásala do seriálu Kolo pro život, a to od samotného počátku existence tohoto seriálu, tedy od roku 2000. Od té doby se do závodu propsala řada dalších změn. 

Co se změnilo zařazením závodu do seriálu Kolo pro život?

Dá se říci, že v předstihu před dalšími získal na kvalitě, zejména co se zázemí týče, jelikož požadavky ze strany KPŽ byly vysoké a donutily nás řadu věcí postupně zlepšit a změnit. Důsledkem zařazení do KPŽ bylo i zařazení kratších tras, a to 53 km v roce 2007 a později 38 km. Postupně se měnilo také zázemí závodu a v současné době závodníky v cíli vítá majestátní zámek Holešov a jeho nádherná francouzská zahrada.

Na oslavu 30. výročí jste si pro závodníky připravili hned několik novinek. Které to budou?

Novinek je více, napříč všemi trasami. Ale začneme tou nejnáročnější výzvou, která letos bude ještě o krapet těžší. Závodníci, kteří se postaví na start závodu Trachea Obr Drásal, budou mít před sebou tentokrát neuvěřitelných 200 kilometrů. Budou také muset vstávat dřív, protože startovat se bude už v 5 hodin ráno, aby byl zachován časový limit pro zvládnutí takové porce kilometrů. Zcela netypickou kategorii pro cyklistické závody připravili pořadatelé v podobě závodu štafet. Je to skvělá možnost jak zažít výjimečnou atmosféru Obra, být v 5h na startu a užít si tento jedinečný závod s partou kamarádů. Štafetu budou tvořit 4 závodníci, kteří si trasu rozdělí po cca 50km. Předávka bude na Trojáku, Tesáku a Semetíně. Naší snahou je propojit individuální sport v jeho extrémní podobě s týmovým duchem a jedinečným společným zážitkem. Další novinkou, bude po vzoru největších etapových závodů světa, závod dvojic, a to konkrétně na trase A (120 km). Oba závodníci absolvují celou trasu společně a mohou si kdykoli vzájemně pomoci. A to jak po technické stránce, tak po té psychické. Krom těch tradičních kategorií nezapomínáme ani na ty pro někoho možná netradiční. Takovou kategorií je stále více populárnější gravel. Tentokráte jsme se rozhodli pro přesunutí gravel kategorie na mírnější variantu, co se délky trasy týče, což splňuje na 100 % trasa B (58km). 

V neposlední řadě je připraven i závod Ebiků nebo možná spíše vyjížďka, nazvaná Crussis E-Challenge na trase C (31km).

Bikemaraton Drásal se řadí k nejprestižnějším cyklistickým závodům. Co bychom mohli vypíchnout, čím je Drásal tak vyhlášený?

Jako nejstarší maraton v České republice těží z pověsti jednoho z nejtěžších maratonů v ČR, a díky trase Trachea Obr Drásal má tuto pozici oprávněně. Kromě této extrémní trasy jsou na výběr další 4 trasy. Zahraniční závodníci jsou uchvácení rozmanitostí, náročností a také krásnými výhledy. Také vnímají pro pořádání závodů nezvyklé prostředí zámecké zahrady, jenž dává závodu a cílovým pocitům neopakovatelnou atmosféru. Samozřejmostí musí být bezchybné značení, profesionální záchranný systém,  občerstvení a regulovčíci po trati. A v neposlední řadě je to určitě snaha posouvat závod mezi významné evropské cyklistické podniky. Drásal má od města Holešova obrovskou podporu a díky ní je vůbec možné závod v tak rozsáhlém měřítku uspořádat. 

Skvělá je také velká podpora dětí a mládeže. Budou i letos moci startovat zdarma?

Díky podpoře města Holešova budou i letos děti startovat na dětských závodech zdarma, pořadatelé opět očekávají přes 500 malých sportovců. Tento vstřícný krok symbolizuje podporu nejmladší generace. Záměrem pořadatelů a představitelů města je vést děti ke sportu a zároveň jim připravit vhodné podmínky, aby i ony mohly být součástí této sportovní události.

Často si ani neuvědomujeme, jak složité je uspořádat závod tohoto typu. Je třeba si uvědomit několik věcí: Drásal nabízí pro závodníky skvělý servis, doprovodný program zdarma, bezplatné dětské závody, edukační program pro školy a mnoho dalšího. Co dalšího je ještě potřeba zajistit?

Tím, jaké si pořadatelé dali vysoké cíle a jaký druh zážitku se pro závodníky snaží připravit, navíc v jaké kvalitě, s sebou nese poměrně vysoké náklady. Počínaje označením a zabezpečením přes 150 km tratí, několik tun potravin na bufety, poplatky zařazení do UCI kalendáře, velká náročnost na záchranný systém. Stále více lidí vnímá, čeho se společně s Kolem pro Život snaží v Holešově dosáhnout a jaký přínos Drásal má. Právě díky němu je cyklistika v Hostýnkách a na Zlínsku tak populární.

Už je tedy jisté, že další novinkou bude závod elektro kol, nazvaný jako CRUSSIS E-challenge. Proč jste se rozhodli jej zařadit?

Jsme si vědomi toho, že popularita elektro kol nadále stoupá, a tak bylo jen otázkou času, kdy i pro jezdce na elektro kolech vznikne samostatná kategorie. Závodníci na elektrokolech absolvují trasu C na 31 km.

Drásal je skvělý také pestrým výběrem tras. Jaké to jsou?

Hlavní trasa A o délce 117 km pro muže a 85 km pro ženy, která je opět zařazena do mezinárodního kalendáře UCI. Zde na startovní listině očekáváme opět jména světové extratřídy. Mimo tyto trasy bude možné si zajet ještě trasu B na 58 km a trasu C na 31 km.

Každý může být spojen s tradicí, hodnotami fairplay a aktivně se podílet na pořádání této akce. Rádi uvítáme dobrovolníky. Pro zdárný průběh těchto závodů je potřeba minimálně 300 dobrovolných pořadatelů. Požadované činnosti spočívají např. v obsluze na občerstvovacích stanicích, pořadatelské činnosti v místě startu a cíle. Zájemci mohou být pořadateli a regulovčíky po trasách závodů. Nabízena je finanční odměna a triko. Zájemci se mohou hlásit na info@drasal.cz.

Tradičně je Nova Bikemaraton Drásal výjimečnou příležitostí, kdy si amatérští jezdci mohou poměřit síly s profesionály, zažít krásné prostředí Hostýnských vrchů a také zázemí zámecké zahrady v cíli. Tady pořadatelé opět připravili bohatý doprovodný program pro závodníky a jejich doprovod, dětské závody, prodejní stánky partnerů závodu nebo koncerty již během odpoledních hodin. 

Přijďte si spolu s námi užít tento svátek cyklistiky.

Hana Helsnerová