Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Sportovci běželi pro Matyáška

Ke Dnům města Holešova patří neodmyslitelně také sport. Zařadili jsme proto do programu tradiční Běh pro zdraví, který se dříve konal v trošku jiném termínu. Běh pro zdraví je charitativním počinem, kdy běžci nejenom že pomohou zdraví svému, ale mohou pomoci také někomu dalšímu. Startovné je totiž dobrovolné a veškerý výtěžek z něj je pak věnován na dobročinné účely.

Letos jsme běželi pro Matyáška Urbana, který trpí svalovou dystrofií. Jedná se o vzácnou skupinu genetických onemocnění, která postihuje velmi malý zlomek populace. Bez léčby dochází ke zhoršování svalové síly – bez kortikoidů je ztráta schopnosti chůze mezi 9. - 12. rokem, s kortikoidy mezi 11. - 14. rokem. Poté usedají trvale na vozík a časem jsou odkázání i na dýchací přístroje. Svalová dystrofie Duchenne zkracuje délku života, ale díky pokroku v medicíně se doba dožití neustále prodlužuje. Je důležité, aby měli pacienti včas všechny pomůcky a speciální rehabilitace, které potřebují. Právě k těmto účelům budou vybrané peníze použity.

Dorazilo na 60 běžců, kteří si v rámci tréninku zaběhli nebo prošli závodní trať na 5 km, která vedla z náměstí Dr. E. Beneše přes zámeckou zahradu, atletický stadion zase zpět na náměstí. Sešli se závodníci i pohodáři, kteří zvolili volné tempo, někteří šli a jeden dokonce běžel naplno úplně bosý. Všichni však s jediným cílem – běžet pro zdraví.

Na kratší trať vyrazily také děti a nechyběl ani samotný Matyášek. Symbolicky pak byli vyhodnoceni nejlepší tři závodníci v ženské kategorii a tři v mužské kategorii. Spolu se závěrečným poděkováním všem zúčastněným jsme Matymu předali šek a celý vybraný finanční obnos. Máme velkou radost, že běžci dali dohromady krásnou částku – 17 tisíc korun. Děkujeme.

Hana Helsnerová