Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Letní škola barokní hudby v plném proudu

Letní školy všeobecně jsou vlastně takovou alternativou letních táborů, jenom s tím rozdílem, že se na letních školách setkávají nikoliv děti, ale dospělí, a to hlavně za účelem vzdělávání. Ostatní aspekty jsou ale velmi podobné. Lidé vyrazí na víc než týden mimo domov, po celou dobu dělají to, co je nesmírně baví, získávají nové zkušenosti a navazují nová přátelství.

Letní škola barokní hudby stmeluje účastníky s podobnou náturou a stejným nadšením z barokní hudby už 21 let. Letos opět sídlí v Holešově, takže se obyvatelé mohou setkat s tím, že z různých koutů města se ozývá hra tu na hoboj, tu na theorbu, barokní housle či cembalo a spoustu jiných barokních nástrojů. Frekventanti zkouší na mnoha místech, absolvují kurzy a zkoušky tak, aby načerpali nové dovednosti a také aby je ihned uplatnili při studentských a závěrečných koncertech pro veřejnost. Jako tomu bylo například při studentském koncertu, věnovanému duchovním skladbám. Atmosféra byla skvělá, mísilo se příjemné napětí vystupujících s úlevou po perfektně odvedených výkonech s obrovskou vlnou podpory od „spolužáků“ i lektorů. To celé v doprovodu genia loci interiéru kostela sv. Anny.

Mnozí účastníci Letní školy barokní hudby nejsou v Holešově poprvé, přijíždějí třeba každoročně a berou to jako smysluplně strávenou dovolenou. Výjimkou není ani účast věhlasných hudebníků, kteří se přijeli dovzdělat v jiném oboru, než je jejich hlavní. Pro některé frekventanty jde ale letos o premiéru a na letní školu vyrazili poprvé. Je to však ku prospěchu věci. Zkušenější nováčkům pomáhají, vzájemně se podporují a vznikají nové přátelské vazby. V příštím roce se z nováčka stane zkušený matador a své znalosti může předávat zase dál. Vzájemná spolupráce je potřeba, frekventantů totiž do Holešova dorazilo 174. Starají se o ně tři organizační pracovníci a pod křídla je vzalo 24 lektorů z různých koutů světa.

Už potřetí je také možnost absolvovat letní školu spolu s hudebně nadanými dětmi. Dětská třída se každoročně rozrůstá a je o ni velký zájem. Letos se výuky v dětské třídě účastní přes 40 dětí, které se veřejně představí při dětském koncertu ve čtvrtek 10. 8. na nádvoří zámku.  

Závěrečný koncert pak v Holešově proběhne v pátek 11. 8. a je opravdu na co se těšit. Přinese v nastudování více než stovky posluchačů z řad studentů konzervatoří či mladých profesionálních hudebníků a zpěváků díla dvou významných skladatelů francouzského královského dvora - André CAMPRA Exaudiat Te Dominum a Michael Richard de LALAND Te Deum. Jste srdečně zváni.

Hana Helsnerová