Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Kameny, o které je třeba klopýtnout

Kameny zmizelých neboli Stolpersteine, doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ jsou od letošního léta položeny také v Holešově. V rámci Festivalu židovské kultury byly položeny první dva, v pondělí 28. 8. jich přibylo dalších deset. Kameny mají připomínat tragédii a peklo koncentračních táborů, zbytečný zmar lidských životů a zároveň však svým zlatým odleskem udržují neustálou ostražitost před tím, aby se lidstvo už nikdy nedopustilo takových hrůz.

Z iniciativy potomků a členů rodiny Brichtovy a Beerovy byly instalovány Kameny zmizelých za Ludvíka Beera (65 let), Annu Beerovou, rozenou Brichtovou (57 let), Egona Beera (35 let), Alfreda Zdeňka Beera (23 let), Gretu Beerovou, rozenou Fuchselovou (50 let), Eriku Beerovou (21 let), Bertu Brichtovou, rozenou Popperovou (59 let), Rudolfa Brichtu (56 let), Doru Brichtovou (52 let) a Lydii Brichtovou (18 let).

Je úctyhodné, že se členové obou spřízněných rodin do Holešova sjeli z různých koutů světa od Austrálie přes Německo až po naši vlast, aby uctili památku svých předků. V Holešově strávili společný den prohlídkou Šachovy synagogy, židovského hřbitova a části města. Při procházce střádali vzpomínky na své prarodiče, tety a strýce. Padlo mnoho slov a bylo představeno mnoho lidských příběhů.  

Samotného pietního aktu se pak v časném odpoledni kromě čtrnácti členů rodiny zúčastnili také občané našeho města. Svůj dvojjazyčný projev přednesl starosta města Milan Fritz: „Tyto kameny jsou památkou na konkrétní osoby a jejich život zde v Holešově. Současně jsou symbolem a připomínkou toho, jak hloupost a nadřazenost vede k tragickým koncům. Tyto Stolpersteine nechť každému, kdo o ně zakopne, připomenou, že za obecnou tragédii šoa se skrývá smutný osud jednotlivce.“ Za správná slova poděkovala Irena Anna Brichtová, která stojí za myšlenkou i samotnou organizací položení Kamenů zmizelých v Holešově.

Tyto komorní, o to ale silnější okamžiky, zaznamenala také Česká televize. Reportáž v čase 21:52 https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/323281381990828/ 

Hana Helsnerová