Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Jaký byl život vojáka napoleonských válek

Po roce se v Holešově sešli vojáci napoleonských válek, tentokrát lidem přiblížili život vojáka a vojenské ležení. Nešlo o ukázky bitev, nepochodovalo se, přesto se návštěvníci mohli ocitnout v době před více než dvěma sty lety zpátky. V Americkém parku vzniklo na jeden den vojenské ležení, ve kterém trávili den vojáci tří armád – francouzské, rakouské a ruské. Návštěvníkům představili své uniformy, svou výzbroj nebo unikátní děla, z nichž jedno je zapsáno v knize rekordů.

Milovníci vojenské historie s tímto ležením cestují po celé Evropě, jsou to nadšenci se stejným zájmem a stejnou náturou. Rádi se takto setkávají a přibližují lidem třeba i běžný život vojáka. Součástí ležení totiž byla polní kuchyně, kde se vařil maďarský guláš podle dobové receptury nebo se podával chléb se sádlem a hruškami, a také vojenský lazaret. U tohoto stanoviště bylo stále plno, lidé se doptávali a dozvídali se mnoho zajímavých informací. Třeba že místo anestezie byl často použit pouze dřevěný roubík, nebo že chirurgové francouzských polních nemocnic stáli u vzniku prvních sanitek.

Tato vzdělávací akce byla správně situována do Amerického parku, kam historicky patří. Americký park je totiž místem pohřebiště tisíců rakouských, ruských, polských a francouzských vojáků, kteří zemřeli v holešovské nemocnici po bitvě tří císařů u Slavkova r. 1805. Nachází se zde pomník ve tvaru obelisku, připomínající hrůzy válek.

Pozornost tak v neděli 5. 11. Holešovu věnovala i média, mimo jiné například Český rozhlas nebo Česká televize. 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/223411058071105/?fbclid=IwAR0HIAYnz7zRAq25kz82RYvysS9gCk6_kM-vIPZqO852Hd8zeTPRbwBV4Iw 

https://zlin.rozhlas.cz/v-americkem-parku-v-holesove-se-strilelo-z-del-o-vikendu-tu-vzniklo-napoleonske-9107893 

Hana Helsnerová