Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Vyhledávání

EN / DE

Druhý festivalový den s odkazem k minulosti

Minulost je neměnná, mnohdy až příliš krutá. Přesvědčujeme se o tom ze záznamů, které se dochovaly, z historických dokumentů, knih i filmů. Tomu všemu byl věnován středeční den Festivalu židovské kultury v Holešově.

Přednáška Jana Machaly pojednávala o prvním doloženém pogromu v Holešově v roce 1774. Záměrně není řečeno, že šlo o první pogrom, ale o první zdokumentovaný. Přednáškou bylo vysvětleno pozadí tohoto zločinu i místní souvislosti. Druhá přednáška, tentokrát v podání Aleše Weisse vysvětlil téma buddhismu v židovských náboženských textech a jeho místo v moderním judaismu.

Kromě toho se mohli návštěvníci zaposlouchat do scénického čtení Huga Kuhla, který pro tento den vybral příběh dvou chlapců, kteří žili v Praze a v Terezíně v letech 1940 – 1943. Předčítání z knihy Františka Tichého nastínilo další ze smutných osudů druhé světové války.

Bolestné myšlenky pak vyvrcholily při promítání dokumentární anatomie masové vraždy na Švédských šancích u Přerova s názvem Očitý svědek. Režisér Jiří Havelka, který se kromě komedií věnuje také pro diváka těžším námětům, se rozhodl zpracovat téma poválečného masakru. Ve spolupráci s herci Národního divadla vzniklo jakési svědectví zločinu páchaného na nevinných lidech.

Večer pak patřil oblíbeným interpretům, kteří jsou v holešovské synagoze pravidelnými hosty, a sice rodině Hoškových (Weissových). Přijíždějí vždy s několika hudebními nástroji, v posledních letech navíc v rozšířeném obsazení. Program s názvem Židovská hudba a klezmer pro dvě violoncella pak nabývá dalších rozměrů. Dvě violoncella sice ano, ale k nim pak navíc ještě klarinet, housle, tamburína a další violoncello – to celé v jedné rodinné linii. Jiřího Hoška s dcerou Dominikou Weiss Hoškovou doplnily její děti Adina, Noa, Micha a Amos Weissovi. Pro posluchače velmi milý hudební zážitek.

Jedinečný noční zážitek si pak odnesli návštěvníci, kteří vydrželi takříkajíc do tmy. Ta byla nepostradatelná pro vytvoření odpovídajícího efektu při prohlídce Nové synagogy. Jistě, Nová synagoga v Holešově už nestojí, ale díky Janu Machalovi jsme se „do ní“ mohli ještě jednou podívat. A to právě na výročí prvního žhářského útoku. Využití genia loci umocnilo už tolikrát vyprávěnou historii této nádherné dominanty židovské čtvrti, která byla vypálena a odstraněna nacisty. Zůstaly pouze stavební základy a fotografie…

Součástí středečního dne byl taky společný oběd dobrovolníků Workcampu se starostou města Milanem Fritzem. Nabídla se tak možnost promluvit si o tom, proč se rozhodli pro „dobrovolničení“, co je přivedlo právě do Holešova a jak se jim u nás líbí. Více o dobrovolnících zjistíte také zde: https://www.holesov.info/novinky/135-pomohou-uklidit-zidovsky-hrbitov-do-holesova-se-vratili-dobrovolnici 

Čtvrtek bude patřit „slovu“. Slovem nás provede Achab Haidler židovským hřbitovem, neobvyklé spojením slov judaismus a magie bude tématem pro navazující přednášku, Daniel Soukup bude hovořit o postavách falešných mesiášů v literatuře, veselohrou Feuilleton nás potěší holešovští ochotníci a den uzavře promítání francouzsko-izraelsko-německé tragikomedie Synonyma.

Hana Helsnerová